Ish-presidentja akuzohet për tradhti

0
245

[ad_1]

Një gjyqtar federal në Argjentinë e ka akuzuar ish-presidenten Cristina Fernaandez de Kirchner për tradhti dhe ka kërkuar arrestimin e saj për dyshime se e ka fshehur përfshirjen e Iranit në bombardimin e një qendre të komunitetit herbe në vitin 1994, nga i cili u vranë së paku 85 persona dhe qindra të tjerë u plagosën. Gjyqtari Claudio Bonadio kërkoi të enjten që Senati i Argjentinës të tërheqë imunitetin e ish-presidentes për arrestim. Këtë vit ajo është zgjedhur senatore. Konsiderohet se sulmi me bomba në një qendër të hebrenjëve në kryeqytetin, Buenos-Aires, ishte sulmi më mizor terrorist kundër Argjentinës. Ish-presidentja, Cristina Fernandez de Kirchner i ka hedhur poshtë pretendimet për çfarëdo keqbërje dhe e ka akuzuar gjyqtarin Bonadio se e ka […]

[ad_2]

Source link

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.