Avionët turq bombardojnë qytetin në kufi

0
496

[ad_1]

Avionët turq kanë nisur të shtunën bombardimin e objektivave kurde në qytetin e Afrinit në Sirinë veriore, në një lëvizje që ka gjasa të shkaktojë tension me SHBA-të. Ankaraja zyrtare dhe Presidenti Erdogan kanë akuzuar ashpër SHBA-të ditët e fundit se po armatosin militantët kurdë. Uashingtoni thotë se po i armatos për luftën kundër terroristëve të ISIS, ndërsa Erdogan ka frikë se ato armë mund të përdoren edhe kundër Turqisë. Turqia i konsideron grupet kurde të YPG-së dhe PYD-së si krahët sirianë të organizatës terroriste kurde në Turqi, PKK, si pasojë e luftës me të cilën janë vrarë mbi 40 000 persona në 4 dekadat e fundit. Rusia, një tjetër lojtar kyç në rajon – thotë se është e shqetësuar […]

[ad_2]

Source link

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.